Nečekej na nějaké až. To je právě teď.

Zero waste…malé změny dělají velké věci. Návod, jak se do toho pustit i s dětmi…

Když jsme si dali dohromady našich 10 DOST DOBRÝCH DŮVODŮ proč NĚCO ZMĚNIT, zvážili, co všechno je pro nás důležité, sebrali odvahu, rozhodli jsme se vzdát jistot a vyměnit pohodlí domova za život na cestě, roztočilo se neuvěřitelné soukolí.

Soukolí, kdy se začali kolem nás propojovat bezvadný lidi a vůbec všechny ostatní věci do sebe začaly zapadat.

A naopak další otázky vyvstávat.

Chemie, plast a hromady odpadu. To to tady fakt chceme po nás nechat našim dětem?

Naše čtyřnásobné štěstí. Velký důvod proč nám není lhostejné jak neudržitelná situace to začíná být.

No, jsou to takové naše noční můry ty představy jak se tady budou mít naše děti až my tu nebudeme. A koneckonců, my se tu taky ještě nějakou dobu chystáme pobýt. A vůbec dobrý pocit z té současné situace nemáme. Takže dalším velkým ANO pro naši cestu a takovým jejím přirozeným důsledkem se stala i příležitost konečně zkusit jak jde kvalitně žít a přitom minimalizovat konzumaci všudypřítomných  kvant plastu, chemie a odpadu vůbec;  prostě jak to udělat, aby po nás nezůstal dětem jeden velký smeťák.

Jsou to horká témata poslední doby. Jako většina lidí už dlouho víme, že nestačí si zaběhnout vyčistit svědomí do barevný popelnice.  Snažili jsme se doma alespoň odpad minimalizovat, ale nějak v tom každodenním koloběhu jsme vždycky uměli nalézt výmluvu proč zrovna teď je čas dělat výjimky a úplně zodpovědně se zrovna v ten okamžik nechovat.

Dobrovolnictví s dětmi na ekofarmách

Momentka z rakouské farmy, kde majitelé fungují na principu co největšího samozásobování. Od jídla po energii. Pochopili jsme zde a naučili se opravdu mnoho.

Cestujeme po evropských ekofarmách. Pracujeme tam, jíme tam, žijeme tam.  No a kde více a lépe se nabízí poznat udržitelný způsob života než na cestě po takovýchto místech. Místech, kde to, co je u nás zatím ještě spíše móda nebo přicházející trend, je tady už běžná a přirozená věc.

Je super to vidět na vlastní oči, zažít na vlastní kůži a poznat zblízka. Není lepší inspirace a pokud my se můžeme učit a navíc předat dál, je to potom téměř naše povinnost. Je tedy neuvěřitelně logické tuhle skvělou příležitost využít.

Jednoduše to pro sebe, pro naše děti a pro vás všechno okoukáme 🙂

A tak i  když nám většinou je vlastní jít spíše proti proudu a s davem nám nikdy moc jít nejde, tentokrát je to úplně jinak. On je totiž  už opravdu nejvyšší čas se zapojit a začít jednat. Valí se to ze všech stran a my cítíme, že už nemůžeme jinak.

 

Udržitelný život, bez plastu v rodině se 4 dětmi, nemožné?

Bezobalový bioobchod rodinné farmy Schmidt v Rakousku kde jsme měli to štěstí být pár dní součástí. Naše srdeční záležitost. Těšíme se, že třeba jednou takový budeme mít i kousek od našeho domova. Sem se ale určitě vrátíme.

Rozhodně si netroufám tvrdit, že nastal nebo nastane den D kterým se naše rodina stala nebo stane kompletně zero waste. Ne. To by nefungovalo a byl by z toho jenom velký stres, ze kterého by každý z nás měl chuť leda tak co nejrychleji zdrhnout. Máme spousty návyků a potřeb a je potřeba se naučit řešit je jinak.

Nechystáme se zuřivě rvát dětem z rukou cokoliv zabaleného v malém pytlíku, trápit je hlady raději než koupit jídlo zabalené v jednorázovém plastu nebo fanaticky žít asketickým životem v dnešní době plastové. Chceme společně nacházet cestu, jak tyhle situace minimalizovat, naučit se jim předcházet, řešit je jinak nebo je od základu žít jinak. Rozhodli jsme se tuhle cestu hledat společně s našimi dětmi, protože jim to tady po nás přenecháme, je to budoucnost nejen naše, ale hlavně jejich a jejich dětí a jsou toho tedy nedílnou součástí.

A tak pozorujeme a hledáme možnosti. Někdy to jde lépe, někdy hůře a někdy taky vůbec. 

Recyklovat odpad nestačí. NEVYTVÁŘET ODPAD, o to tu běží

Letos byla úroda jablek opravdu ohromná. Skvělá příležitost vyrobit zásobu křížal na celou zimu. Tyhle nejobyčejnější věci jsou často nejvíc zero waste. Pro někoho už je to samozřejmost a to je super. Naše děti je milují.

Ne jedna velikánská změna, ale spousta změn malinkých. To je jediná možná cesta jak něčeho dosáhnout a přitom se z toho nezbláznit. Odpadu vytváříme mnoho a možností, kde jde něco změnit  je tedy také opravdu spoustu:

[content id=738][/content]

Tři velké oblasti kde zkoumáme, hledáme, zkoušíme, učíme se a průběžně se o všechny naše zkušenosti dělíme. Určitě se k nim dostaneme i v jednotlivých článcích.

Důležité je ale to nezvládat a jít si vytrvale za svým. Funguje to, viz nejnovější rozhodnutí Evropského parlamentu o zákazu některých jednorázových platů. Hurá! Nemyslím, že by se většina spotřebitelů zahlcením plastovými obaly trápila a přitom díky aktivní menšině se dějí věci. Díky za to!

Kryštof se za nás za všechny už přimluvil, ale úplně bychom na to nesázeli…

Ve více lidech se to vždycky lépe táhne. Pomůže nám, když to toho půjdete s námi! I třeba jen tím, že o tom začnete přemýšlet, pomáhat nám hledat nové způsoby jak předcházet vytváření odpadu nebo nám dáte nějaký dobrý „zero waste“ tip.

Pro ty, co to myslí vážně a přitom se cítí zahlceni informacemi, mají pocit, že je to stejně zbytečné, neúměrně náročné nebo neví odkud začít, dokončujeme náš eBook zdarma ZERO WASTE S DĚTMI.  Najdete tam úplně ty nejjednodušší tipy, které stačí pro úspěšný začátek. Věříme, že díky nim se dá kouzlu zero waste velmi snadno propadnout 🙂

Ukážeme vám, že i v běžném životě může každý z nás dělat malé velké věci a nemusí být hned 100% zero waste. Ukážeme vám ty nejjednodušší možnosti a nejčastější chyby, které máme tak zažité, že si jich často ani nevšimneme.

[content id=942][/content]

Velkou pomocí je i to, že budete naši cestu sdílet, inspiraci tak předávat dál a může nás tak být víc a víc. Děkujeme!
[content id=698][/content]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O autorovi blogu
NARUBY.life

Život nevymyslíš. A stejně tak ani neexistuje žádné JAK by měl vypadat.
Baví nás tohle stále zkoumat. To je krása našeho bytí.

Nejnovější články
Sledujte nás